LACNEM2017
 
Home
Programme
Keynotes
Registration

ISBNs
KeyDates
Call for Papers
Information for Authors
Topics
Organisers
Industrial talks
Sponsorship/ Exhibition
Venue
Accommodation
Contact
Sponsors:


Conference Programme

(This is a tentative programme, we reserve the right to make changes if necessary)

Day 1
08:00-09:00
Registration and Welcome
09:00-10:00
Plenary Talk: Prof Ebroul Izquierdo. (funded by the IEEE's Distinguished Lecturer Program), Queen Mary University of London, UK:
Face Recognition in the Wild
10:00-10:30
Coffee Break
10:30-12:00
Oral Presentations
10:30-10:50 P73 Accurate Fire Detection through Fully Convolutional Network: Angelo Gonzalez, Marcos D. Zuniga, Christopher Nikulin, Gonzalo Carvajal, Daniel G. Cardenas, Manuel A. Pedraza, Camilo A. Fernandez, Roberto I. Munoz, Nicolas A. Castro, Bryan F. Rosales, Jose M. Quinteros, Felix J. Rauh, Moulay A. Akhloufi (Universidad Tecnica Federico Santa Maria, Chile; University of Moncton, Canada)
10:50-11:10 P59 Latent Semantic Indexing and Convolutional Neural Network for Multi-Label and Multi-Class Text Classification: Oscar Quispe, Alexander Ocsa, Ricardo Coronado (Universidad Nacional de San Agustín, Perú)
11:10-11:30 P61 Real-Time Gender Recognition From Face Images Using Deep Convolutional Neural Network: Carlos Ismael Orozco, Florencia Iglesias, María Elena Buemi, Julio Jacobo Berlles (Universidad Nacional de Salta. Argentina; Universidad de Buenos Aires, Argentina)
11:30-11:50 P02 Benignity and malignity diagnosis in mammographic images by utilizing Deep Learning for the extraction of the Region of Interest and Phylogenetic Diversity Indexes for classification: Ismael Leal Kelson Aires Rodrigo Veras (Federal University of Piaui, Brazil)
12:00-14:00
Lunch - Poster Session
Conference Poster List:
PT58 An Open Access User Generated Video Dataset from 2016 Edinburgh Festival: Farzad Toutounchi, Ebroul Izquierdo (Queen Mary University of London, UK)
PT64 Comparative Analysis of Filters in Confocal Microscopy Images: Manuel G. Forero Vargas, Christian Saul Gonzalez Santos, Diana Sofia Rojas Rodriguez, Camilo Restrepo Taborda, Reynel Peña Ambrosio (Universidad de Ibagué, Colombia)
PT60 Classification of Malignant and Benign Tissues in Mammography using Dental Shape Descriptors and Shape Distribution: Johnatan Carvalho Souza, Thamila Fontenele de Brito Silva, Simara Vieira da Rocha, Anselmo Cardoso de Paiva, Geraldo Braz Junior, Joao Dallyson Sousa de Almeida, Aristofanes Correa Silva (Federal University of Maranhão, Brazil)
PT65 Linked data search and exploration interfaces: Hernán Vargas, Carlos Buil-Aranda (Universidad Técnica Federico Santa María, Chile)
PT71 Semantic annotation and retrieval of scientific documents in a Big Data environment: Nelson Portilla, Federico Lopez, Victor Bucheli, Oswaldo Solarte (Universidad del Valle, Colombia)
PT53 Generalization of Propagated Image Filtering: Manuel Guillermo Forero Vargas, Camilo Andres Restrepo Taborda (University of Ibagué, Colombia)
14:00-15:00
Plenary Talk: Dr Pablo Zegers. Sortbox SpA, Webdox SpA and Anastasia SpA, Chile
Deep Learning
15:00-15:30
Industrial Workshop Presentation and Open Discussion Prof. Dr Marcos Zúñiga, Universidad Técnica Federico Santa María, Chile
Engineering 2030
15:30-16:30
Coffee Break - Poster Session
16:30-17:30
Industrial Round-Table Basal centres, industrial partners, university authorities
Day 2
09:00-10:00
Oral Presentations
09:00-09:20 P66 Global and Local Features for Bean Image Classification: Miguel García, María Trujillo, Deisy Chaves (Universidad del Valle, Colombia)
09:20-09:40 P54 Improved segmentation of meristem cells by an automated optimisation algorithm: Oswaldo Rojas Camacho, Manuel Guillermo Forero, Jose Manuel Menéndez, Angharad Jones, Walter Dewitte, James AH Murray (Universidad Nacional de Colombia, Colombia; Universidad Politécnica de Madrid, España; Universidad de Ibagué, Colombia; Cardiff University, UK)
09:40-10:00 P57 Automatic consumption reading on electromechanical meters using HoG and SVM: D. B. P. Quintanilha, R. W. S. Costa, J. O. B. Diniz, J. D. S. de Almeida, G. Braz Junior, A. C. Silva, A. C. de Paiva, E. M. Monteiro, B. R. Froz, L. P. A. Piheiro, W. Melho (University of Maranhão and Power Company of Maranhão, Brazil)
10:00-11:00
Plenary Talk: Prof Dr. Oscar Corcho. (funded by Asociación Universitaria Iberoamericana de Postgrado- AUIP) Universidad Politécnica de Madrid, Spain
Towards the homogeneisation of open data published by cities
11:00-11:30
Coffee Break and Posters (see above for full list)
11:30-12:30
Oral Presentations
11:30-11:50 P75 Ontology-Based Analysis of CCTV Data: N.F. Kahar, E. Izquierdo (Queen Mary University of London, UK)
11:50-12:10 P67 Visual characterization of online news through topics using Latent Dirichlet Allocation: Eduardo Jorquera, Harvey Rosas (Universidad de Valparaíso, Chile)
12:10-12:30 P55 A New Strategy for Classification based on Sequential Association Rules: José Kadir Febrer-Hernández, Andres Gago-Alonso (Centro de Aplicaciones de Tecnologías de Avanzada, Cuba)
12:00-14:00
Lunch - Poster Session
14:00-15:00
Plenary Talk: Prof. Ricardo Contreras. Universidad de Concepción, Chile
Metaheuristics for Pattern Recognition
15:00-15:30
Wrap up and close
15:30-16:30
Industrial Tour of UTFSM (Centres and Departments)

Local organisation:
   



(c) Website: Sergio A Velastin/IET, 2009-...
Related Links